,
glami('track', 'ViewContent', { content_type: 'category', item_ids: ['ADZXFLUX001', 'NRS02', 'NRS03', 'NRS04', 'NRS05', 'NRS06', 'NRS07', 'NRS08', 'NRS09', 'NRS10'], // currently viewed first 10 product IDs in the category. Use the same IDs as you use in the feed (ITEM_ID). category_text: 'Men | Shoes | Sneakers' // currently viewed category_text. Use the same category_text as you use in the feed (CATEGORYTEXT) });

Çocuklarda aylara bağlı olarak uyku tulum modelleri 

Bebeklerin motor gelişimleri süresince hareketleri de artmaktadır. Hareketli çocuk, sağlıklı çocuk ifadesi doğrudur. Ancak, geceleri uyku halinde ya da uyku dışında çok hareket eden çocuklar üstlerindeki örtüyü açabilecekleri gibi, yüzlerine doğru çekerek bazı tehlikelere de yol açabilmektedirler. Bu nedenle birçok anne, geceleri güven içinde geçirmek ve çocuklar üstlerini açsalar dahi üşümeden uyuyabilecekleri bir ortam oluşturabilmek için onlara uyku tulumu giydirmeyi ortak bir çözüm olarak görmektedir. Bu alanda piyasada çok çeşitli model ve malzemelerde uyku tulumları bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında mevcut uyku tulumları incelenmiş ve çocuklarda aylara bağlı olarak uygun olan uyku tulumu modelleri belirlenmiştir. Modellere bağlı olarak da mevsimsel uyku tulumu malzemeleri önerilmiştir.

Gelişmiş ülkelerde bu özelliklere dikkat edilmekte ve Tog testleri yapılmaktadır. Mevsimler ve oda sıcaklığına bağlı olarak Tog seviyesine bakılarak bebek için en uygun uyku tulumu, tüketici tarafından tercih edilmektedir. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre uyku esnasında battaniye veya yorgan kullanılan bebekler hareket etmeleri sonucu üstlerini açmakta ve bu durum ise üşümeye bağlı çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle en azından 4 yaşa kadar uyku tulumu kullanılması tavsiye edilmektedir. 0-6 aylık bebekler için, eni ve boyu oldukça geniş tasarlanan modeller içinde bebek, rahatlıkla hareket edebilir, gerilebilir, kol ve ayaklarını istediği kadar oynatabilir. Tüm bu hareketler sonucunda asla üzerini açamaz. Bebekler ayaklanmaya başladığında hareketlilikleri artmakta ve kısıtlanan hareket alanlarından kurtulmak istemektedirler. Bu nedenle devam eden aylarda patikli uyku tulumlar daha fazla tercih edilmektedir.  

Ayaklı, kollu, fermuarlı ve patikli veya torba olan çok işlevselli modeller 6 aydan itibaren kullanılabilmektedir. Bu modelde fermuarın, diz altına kadar devam etmesi bebeğin uyku tulumuna kolaylıkla yerleştirilip çıkarılabilmesine olanak sağlamaktadır. Kol kısımları ve patiklerin sayesinde bebeklerin üşümesi engellenmektedir. Soğuk havalarda kolları da kapatması nedeniyle birinci modelin yerine de tercih edilebilir.

Çok farklı özelliklere sahip olan çocuk uyku tulumlarında ise kolları çıkabilen ister torba ister ayaklı patikli şekilde kullanma imkanı sağlar. Çocukların kolları üşümesi yada çok sıcak gelmesi durumunda fermarlı yapısı ile kolları çıkarabilen modeller diğer modellere olanla sıklıkla tercih edilmektedir. Bu model de 6. aydan itibaren 3-4 yaşa kadar rahatlıkla kullanılabilmektedir. Üç model de kendi aralarında mevsimlere bağlı olarak kalın ve ince kumaştan yapılabilmektedir. Ayrıca bebek odasının sıcaklığı, 24 °C altında ise kollu uyku tulumları, bu sıcaklık değerinde veya üzerinde ise de kolsuz uyku tulumları tavsiye edilmektedir. Bu modellerde fermuar ve çıtçıt yerleri istenilen model özelliklerine göre değişebilmekte, sayıları artıp azalabilmektedir.

Annelerin en zorlandığı konu ise hangi uyku tulumunu uyurken giydirmeliyiz. Burada annelerin yardımına tog değeri yetişmektedir. Tog değerinin en önemli avantajı, annenin tecrübeye ihtiyaç duymadan evindeki ortam ısısına bağlı olarak doğru model ve malzemeden yapılmış tulumu tercih etmesine olanak sağlamasıdır. Bu değerlendirme şekli, sadece bebek tulumları için değil, piyasada mevcut olan birçok giysi içinde uygulanabilmelidir. Böylece bilinçli olmasa dahi tüketicilerin doğru seçim yapmaları desteklenmiş olacaktır.

Tog  değerleri ve hangi üründe yapılmış olabilecekleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.  

 Derece

 Tog Değeri

    Ürün İçeriği

 15 -

3 tog  

    150 gr Elyaf Dolgulu uyku tulumları veya welsoft içi astarlı uyku tulumları

 16-19

 2,5 tog

     120 gr elyaf dolgulu veya welsoft uyku tulumları

19-21

 2 tog   

     90 gr elyaf dolgulu veya welsoft uyku tulumları

 21-23

 1,5 tog

     60 gr elyaf dolgulu veya polar uyku tulumları

23-24

 1 tog   

     İki kat kumaşta yapılmış uyku tulumları

24+ 

 0,5 tog

     Tek kat kumaş yada müslin uyku tulumları 

Kaynak: Zümrüt Bahadır ÜNAL, Eda ACAR; Çocuklarda aylara bağlı olarak uyku tulum modelleri; Pamukkale Univ Muh Bilim Derg, 22(7), 605-608, 2016 

Çerez Kullanımı